Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.

BRD » BRD 2015 »  Projekt Eco Driving

"Edukacja ekologiczna kierowców poprzez popularyzację zagadnień Eco Drivingu"

W dniu dzisiejszym przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku wraz z Policjantami z Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz Inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego w Białymstoku, w okolicy jednej z białostockich ulic, przeprowadzili działania z użyciem symulatora zderzeń. Kierowcy, zwłaszcza Ci jadący bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, zamiast mandatu, dziś wyjątkowo byli zapraszani do skorzystania z symulatora oraz wysłuchania pouczenia nt. obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa jak też sankcji karnych w przypadku jazdy z niezapiętymi pasami. Symulator służy zaprezentowaniu skutków uderzenia z prędkością ok. 10 km/h. Już przy tak małej prędkości siła bezwładności działająca na człowieka, uniemożliwia mu utrzymanie się w fotelu. Efekt ten potęguje się wraz ze wzrostem prędkości. Dodatkowo symulator wyposażony jest w fotelik dziecięcy oraz ważącego 10 kg. misia, imitującego, zachowanie niezapiętego dziecka podczas uderzenia w przeszkodę, nawet z niewielką prędkością.

Prowadzone działania były dobrą okazją do promocji projektu pn. "Edukacja ekologiczna kierowców poprzez popularyzację zagadnień Eco Drivingu", dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Kierowcy byli w tym czasie informowani o założeniach i etapach realizacji ww. projektu jak też zachęcani do zapoznania się z ulotką, przybliżającą podstawowe zasady Eco Drivingu, a następnie do ich stosowania podczas codziennej jazdy.

Autor: Anna Tomaszewska
Data wytworzenia informacji: 17.09.2015
Dodano: 21.09.2015

Copyright ® 2008 Wojewódzki Ośrodek
Ruchu Drogowego w Białymstoku
word@word.bialystok.pl