Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.

BRD » BRD 2015 »  Nowy alkomat stacjonarny w KPP Mońki

Nowy alkomat stacjonarny w KPP Mońki

W dniu 09 listopada 2015 r., w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, miało miejsce uroczyste przekazanie alkomatu stacjonarnego, zakupionego przez WORD w Białymstoku, w ramach działalności ukierunkowanej na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nowe urządzenie, zainstalowane w poczekalni komendy powiatowej, służyć ma zmotoryzowanym mieszkańcom miasta i okolicznych gmin, do samodzielnego badania stanu trzeźwości. Alkomat z pewnością usprawni codzienną służbę monieckich funkcjonariuszy, a przez to wpłynie pozytywnie na stopień bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Alkomat jest łatwy w obsłudze i samoobsługowy, przez co nie wymaga pomocy ze strony funkcjonariuszy, zapewniając zachowanie anonimowości osoby badanej. Co istotne, władze komendy przypominają i podkreślają, że jeśli kierowcy mają wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości nie mogą przyjechać za kierownicą auta, by to sprawdzić. Al-4000 to alkomat z czujnikiem elektrochemicznym, posiadający wysoki zakres pomiarowy do 5.0 promili. Charakteryzują go bardzo prosta obsługa, wszystkie komunikaty w języku polskim. Pomiar przeprowadzany jest przy użyciu jednorazowej słomki, poprzez którą powietrze wdmuchiwane jest do czujnika. Po kilku sekundach otrzymywany jest wynik z dokładnością do setnych części promila.

Przekazanie alkomatu, stworzyło możliwość do przeprowadzenia przez policjantów z Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Komendy Powiatowej Policji w Mońkach, wspieranych przez pracowników Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, działań z wykorzystaniem symulatora zderzeń. Urządzenie to pozwala na poznanie wrażeń osoby znajdującej się w pojeździe, który uderza w przeszkodę z prędkością około 10 km/h i uświadomienie, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych. Na test z użyciem symulatora, w pierwszej kolejności kierowane były osoby zatrzymane bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ci którzy skorzystali z możliwości sprawdzenia działania symulatora, zgodnie przyznawali, że ten eksperyment przekonuje ich do bezwzględnego korzystania z pasów. Działania były także okazją dla kierujących do rozmowy z policjantami białostockiej drogówki na temat aktualnie obowiązujących przepisów. Symulatory, którymi dysponują podlascy policjanci zostały sfinansowane w ramach projektu pn. KIK 76 "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym" realizowanego w związku ze Szwajcarsko-Polskim Programem Współpracy.

Autor: Anna Tomaszewska
Data wytworzenia informacji: 17.11.2015
Dodano: 18.11.2015

Copyright ® 2008 Wojewódzki Ośrodek
Ruchu Drogowego w Białymstoku
word@word.bialystok.pl