Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.

BRD » BRD 2016 »  Działania z odblaskami

Działania z odblaskami

W godzinach wieczornych 11.07. br. , na terenie gminy Supraśl, przeprowadzone zostały działania informacyjno-edukacyjne dotyczące kwestii noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku, wspólnie z przedstawicielem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku na drogach dojazdowych w rejonie gminy Supraśl rozdawali zarówno pieszym jak i napotkanym rowerzystom, elementy odblaskowe. Przy okazji uświadamiali uczestników ruchu drogowego, że pieszy poruszający się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierujący jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje już szansy na reakcję. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, warto pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących niechronionych uczestników ruchu:

  • by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,
  • przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię,
  • warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości, co pozwala na wcześniejszą reakcję.

Kierowcom w związku z trwającym okresem wakacyjnym, charakteryzującym się wzmożonym zagęszczeniem ruchu na drodze i w jej okolicy, przypominamy, że również powinni zachować maksimum ostrożności, a w szczególności:

  • zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
  • nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
  • nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej,
  • jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.


Autor: Anna Tomaszewska
Data wytworzenia informacji: 12.07.2016
Dodano: 13.07.2016

Copyright ® 2008 Wojewódzki Ośrodek
Ruchu Drogowego w Białymstoku
word@word.bialystok.pl