Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to). Dowiedz się więcej o polityce plików cookies.

BRD » BRD 2016 »  Odblaski. Biorę w ciemno!

Odblaski. Biorę w ciemno!

W piątek 14 października 2016 r., podczas wieczornego kursu autobusu Białostockiej Komunikacji Miejskiej linii nr 106, miała miejsce odsłona kampanii edukacyjno-informacyjnej "Odblaski. Biorę w ciemno!", przygotowanej we współpracy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, WORD w Białymstoku, BKM, KPKM sp. z o.o., KZK sp. z o.o., KPK sp. z o.o. oraz PUHP "Lech" sp. z o.o. W ramach rozpoczętych w Białymstoku działań, w autobusach linii pozamiejskich, spółek komunikacji zbiorowej, pojawiły się specjalnie przygotowane plakaty popularyzujące ideę noszenia odblasków. Począwszy od tego dnia, w godzinach wieczorno-nocnych rozwieszane będą bezpłatne elementy odblaskowe, które podróżujący będą mogli zabrać ze sobą wychodząc z pojazdu.

Celem przedsięwzięcia jest promowanie idei noszenia odblasków z jednoczesnym podniesieniem świadomości pieszych i kierujących pojazdami, a docelowo także ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Policyjne obserwacje wskazują, że w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Uwarunkowane jest to częstymi w tym okresie, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szybko zapadającym zmierzchem, co w połączeniu z ograniczoną widocznością i brakiem ostrożności, skutkuje dużą ilością wypadków drogowych. Dlatego też policjanci przypominają mieszkańcom o wprowadzonym 31 sierpnia 2014 r. obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny przez innych uczestników ruchu przez wszystkich pieszych, którzy po zmierzchu poruszają się po drogach poza terenem zabudowanym.

Według statystyk WRD KWP w Białymstoku, w ciągu 9 miesięcy tego roku na drogach województwa podlaskiego doszło już do 544 wypadków drogowych, w których 88 zginęło 669 zostało rannych. W tym samym okresie 2015 r. odnotowane zostały 492 wypadki, w których zginęło 86 osób, a 619 zostało rannych.

Z danych podlaskiej policji wynika także, że spośród ogółu wypadków (544) odnotowanych w ciągu 9 miesięcy tego roku piesi uczestniczyli aż w 101. W ich rezultacie 13 osób zginęło, a 94 zostały ranne. W analogicznym okresie roku poprzedniego piesi uczestniczyli w 105 wypadkach, w których zginęło 12 osób a 101 zostało rannych.

Chociaż sprawcami większości wypadków drogowych z udziałem pieszych są kierujący pojazdami to na uwagę zasługuje fakt, że sami piesi są sprawcami blisko 1/3 takich zdarzeń. W okresie od stycznia do września w roku 2016 piesi spowodowali 32 takie zdarzenia. Główne przyczyny wypadków powodowanych przez pieszych od lat pozostają te same i są to przede wszystkim: wtargnięcie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Główną zaś przyczyną wypadków powodowanych przez kierujących pojazdami, w których uczestniczyli piesi pozostaje potrącenie tych ostatnich na przejściu dla pieszych.

Analiza danych statystycznych z województwa podlaskiego za 2015 roku prowadzi do wniosku, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi w okresie listopad - styczeń.

Informacje w mediach:


Autor: Anna Tomaszewska
Data wytworzenia informacji: 17.10.2016
Dodano: 19.10.2016

Copyright ® 2008 Wojewódzki Ośrodek
Ruchu Drogowego w Białymstoku
word@word.bialystok.pl