Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego

W sobotę 03 czerwca br., przy Szkole Podstawowej nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku, miało miejsce uroczyście otwarcie miasteczka ruchu drogowego.

Ostatnie miasteczko rowerowe, znajdujące się na ul. Kawaleryjskiej, zostało zlikwidowane 11 lat temu. Od tamtej pory trwały starania, żeby otworzyć obiekt o takim przeznaczeniu. Pomysł wybudowania miasteczka pojawił się już w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego W 2014 r., Michał Marcin Freino – ówczesny Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, zgłosił projekt w zakresie budowy miasteczka, do budżetu obywatelskiego. Zabrakło jednak wystarczającej liczby głosów, by projekt trafił do realizacji. Pomysł jednak nie przepadł, a władze miasta dostrzegając zapotrzebowanie wśród mieszkańców postanowiły wpisać tę inwestycję do przyszłorocznego budżetu. Koszt realizacji tej inwestycji to ok. 815,5 tys. zł.

Miasteczko ruchu drogowego znajduje się na Słonecznym Stoku przy. ul. Stromej 16. Jego powierzchnia to ponad 4,9 tys. m2. Odzwierciedla ono rzeczywisty ruch uliczny. Wyposażone jest w asfaltowe jezdnie, ścieżki rowerowe, chodniki, drogę szutrową, plac startowy i tor przeszkód dla rowerzystów. Na terenie miasteczka znajduje się także mini przejazd kolejowy, a na drogach zamontowano progi zwalniające. Zadbano o oznakowanie, oznaczenie stref zamieszkania czy przejść dla pieszych. Jest wyspa kanalizująca ruch, śluza rowerowa, miejsce do ćwiczenia tzw. ósemek. Nie zabrakło także sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu. Teren wyposażono w elementy małej architektury tj. ławki, kosze i stojaki rowerowe. Tablice informacyjne opisują zasady korzystania z miasteczka.

W dniu oficjalnego otwarcia nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, z udziałem Prezydenta Miasta Białegostoku. Obecny na uroczystości Dyrektor WORD w Białymstoku, przekazał na potrzeby korzystania z miasteczka, kaski rowerowe, odblaskowe kamizelki i elementy odblaskowe. Wszystko po to by wspierać bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez zachęcanie do edukacji i stwarzanie warunków do rozwoju umiejętności w przedmiotowym zakresie.

Zorganizowane grupy mogą korzystać z MRD po telefonicznej rezerwacji, pod numerem telefonu 85 66 111 43 lub mailowo: sp431@wp.pl

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.