Inauguracja PB Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

W dniu 24 listopada 2018 r., na terenie kampusu Politechniki Białostockiej odbyła się kolejna inauguracja projektu edukacyjnego prowadzonego pod nazwą Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD). Ta popularyzująca naukę inicjatywa prowadzona jest przez Politechnikę Białostocką od 10 lat. W pierwszych latach przedsięwzięcie prowadzone było pod nazwą Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, ale w związku z olbrzymim zainteresowaniem
i włączeniem do projektu dzieci ze szkół z okolicznych miejscowości, nazwę przekształcono. PUD jest dedykowany uczniom klas IV-VI szkół podstawowych, a jego głównym celem jest popularyzacja nauki oraz pokazywanie, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne, a co więcej może okazać się ciekawą przygodą i stwarza możliwość rozwijania naukowych pasji oraz zainteresowań. W roku akademickim 2018/2019 zaplanowano 15 spotkań poświęconych różnym dziedzinom wiedzy: matematyce, bioinżynierii, budownictwu, informatyce itp. Zajęcia odbywać się będą w małych grupach warsztatowych, tak aby każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką. Spotkania prowadzić będą wykładowcy Politechniki Białostockiej jak też eksperci z różnych instytucji, które zadeklarowały chęć wsparcia inicjatywy edukacyjnej. Będą to m. in. Biblioteka Politechniki Białostockiej i studio Radia Akadera, Galeria Arsenał, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku.

W sobotniej uroczystości uczestniczyło 290 małych studentów – uczniów ze szkół
z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki oraz Sokółki. Władze wymienionych miast aktywnie wspierają uczelnię w organizacji całego przedsięwzięcia.
W uroczystości udział wzięli m. in. rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, burmistrz Jarosław Borowski, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz, zastępca burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, jak również przedstawiciele partnerów projektów, w tym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, reprezentowanego w tym dniu przez zastępcę Dyrektora WORD w Białymstoku Macieja Biernackiego.

Po uroczystym przyjęciu dzieci w poczet studentów i wręczeniu im indeksów, zebrani mogli wysłuchać wykładu inauguracyjnego dr inż. Justyny Tołstoj-Sienkiewicz „Kim dla mnie może być robot?”. Zwieńczeniem uroczystości była niespodzianka w postaci wielkiego urodzinowego tortu z okazji 10-lecia Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego.

Fotorelacja na stronie PB

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.