Akcja “Rogata Karta Rowerowa”

Ostatni termin 24-25 sierpnia akcji Rogata Karta Rowerowa !

Zapisy na egzamin na kartę rowerową dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli szkołę podstawową.

Ostatni egzamin odbędzie się 25 sierpnia w miasteczku ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku (ul. Stroma)
EGZAMIN składał się będzie z testu teoretycznego oraz praktycznego:
• 25 pytań – do zaliczenia, trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi
• przygotowanie roweru do jazdy, reagowanie na znaki drogowe, zmiana pasa ruchu, ósemkę, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne, slalom, hamowanie w polu końcowym
Każdy może przygotować się do egzaminu eksternistycznie przeglądając materiały edukacyjne (prezentacja na stronie WORD Białystok) oraz bazę pytań (100 zagadnień, z których ułożony zostanie test)

Szkolenie online odbędzie się 24 sierpnia (koszt szkolenia i egzaminu, wydania karty rowerowej oraz certyfikatu to 100 zł)

Partnerem Strategicznym akcji jest Województwo Podlaskie

Szczegóły pod numerem telefonu 512 562 880 lub na adres e-mail: a.tomczuk@word.bialystok.pl


Jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej i chcesz jeździć rowerem lub hulajnogą elektryczną, a nie masz jeszcze karty rowerowej? Białostocki WORD rozwiąże ten problem! Rozpoczynamy akcję “Rogata Karta Rowerowa”! Będziemy organizowali egzaminy dla osób, które są uczniami szkoły ponadpodstawowej i chcą zdobyć kartę rowerową, udostępnimy materiały do nauki a w razie potrzeby dodatkowo przeszkolimy. Partnerem Strategicznym akcji jest Województwo Podlaskie.

Rogata Karta Rowerowa, Fotografia przedstawia miasteczko ruchu drogowego, znaki drogowe i dzieci jeżdżące na rowerach

Od 2021 roku obowiązek “małego prawo jazdy” (tak czasami nazywa się kartę rowerową) ma każde dziecko, które ukończy 10 rok życia i chce jeździć rowerem po drodze publicznej (dotyczy to także ścieżek rowerowych) bez opieki osoby dorosłej. Karta rowerowa to także obowiązkowy dokument dla kierującego hulajnogą elektryczną. Od 2022 roku brak uprawnień u kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub UTO (urządzenie transportu osobistego) grozi grzywną do 1500 zł, a policjanci zostali zobligowani do sprawdzania uprawnień tych osób. Brak karty rowerowej u poszkodowanych w zdarzeniach drogowych jest też coraz częstszą przyczyną niewypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Wszystko to sprawiło, że niemal z dnia na dzień rośnie zainteresowanie tym dokumentem.

Szkolenia i egzaminy na kartę rowerową organizują dla swoich uczniów szkoły podstawowe. W klasie czwartej na technice dzieci uczą się podstaw kodeksu drogowego, a potem zdają egzaminy teoretyczne, a po nich także i praktyczne. Dane z 2021 roku wskazują, że do egzaminów podchodzi tylko około 50 procent nastolatków, a zdaje go około 60 procent. Kiedy dziecko skończy szkołę podstawową szansą na uzyskanie karty rowerowej jest WORD. Kiedy nastolatek chce w wakacje zarobić rozwożąc jedzenie lub zakupy albo wybrać się na rowerową wycieczkę potrzeba karty rowerowej staje się paląca. Zwłaszcza, że przed 2020 rokiem (kiedy jej posiadanie stało się tak niezbędne) do egzaminu na kartę rowerową podchodziło niewiele dzieci. Po ukończeniu 18 roku życia dokumentem uprawniającym do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną staje się dowód osobisty (chyba, że nastolatek wcześniej uzyska prawo jazdy na motorower – AM lub mały samochód osobowy B1).

Dlatego WORD w Białymstoku rozpoczyna zapisy na egzamin na kartę rowerową dla wszystkich chętnych. Pierwsze egzaminy odbędą się 29 i 30 czerwca w miasteczku ruchu drogowego w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku (ul. Stroma). Egzamin składał się będzie z testu teoretycznego (25 pytań – do zaliczenia trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi) oraz praktycznego (przygotowanie roweru do jazdy, reagowanie na znaki drogowe, zmiana pasa ruchu, ósemkę, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne, slalom, hamowanie w polu końcowym). Każdy może przygotować się do egzaminu eksternistycznie przeglądając materiały edukacyjne (prezentacja PDF, 2,69 MB) oraz bazę pytań PDF, 1,43 MB (100 zagadnień, z których ułożony zostanie test). Koszt egzaminu, wydania karty rowerowej oraz certyfikatu to 100 zł. Jeżeli jednak kandydat nie jest pewien swoich sił i chce skorzystać przed egzaminem ze szkolenia to WORD w Białymstoku zorganizuje dodatkowe zajęcia online przygotowujące do egzaminu (koszt szkolenia 100 zł). Tak niska cena jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony marszałka Artura Kosickiego stojącego na czele samorządu województwa podlaskiego.

Stąd zresztą pochodzi nazwa “Rogata Karta Rowerowa” – od pikselowanego Żubra, którego logo jest znakiem rozpoznawczym samorządu województwa podlaskiego.

26-27 lipca kolejna szansa na uzyskanie ‘małego prawka’ dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu na adres e-mail:a.tomczuk@word.bialystok.pl.

Na zdjęciu stojące tyłem dzieci słuchające wykładowcy - egzaminatora podczas szkolenia na kartę rowerową. W tle zdjęcia mobilne miasteczko ruchu drogowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.