Podlaski Uniwersytet Dziecięcy

W sobotę 24 czerwca br., ponad 180 najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej w sobotę, zakończyło rok akademicki. Specjalne dyplomy i upominki odebrały dzieci z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Na uroczystości po raz pierwszy w jednym miejscu spotkali się wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego: 88 słuchaczy Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego, 50 – z Siemiatyckiego Uniwersytetu Dziecięcego, 25 – z Hajnowskiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz 25 studentów Bielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, wraz z rodzicami i opiekunami, a także osobami, które włączyły się w organizację zajęć PUD. Gospodarzem spotkania był Prorektor ds. Studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. nzw, który otwierając uroczystość, złożył podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w zorganizowanie zajęć uniwersytetów dziecięcych.

PUD skupia obecnie cztery odrębne inicjatywy: Białostocki Uniwersytet Dziecięcy, Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy – od 2015 roku, a także od roku akademickiego 2016/2017 Uniwersytety w Hajnówce i Bielsku Podlaskim. Inicjatywa uzyskała współfinansowanie z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Realizację zamiejscowych zajęć PUD w Siemiatyczach, Bielsku i Hajnówce wspierają lokalne samorządy ( przedstawiciele byli obecni na sobotniej uroczystości). Zajęcia w ramach PUD skierowane są do uczniów szkół podstawowych, a ich głównym celem jest popularyzacja nauki oraz pokazywanie, że przyswajanie wiedzy wcale nie musi być nudne i trudne – wręcz przeciwnie może okazać się wspaniałą przygodą i możliwością pogłębiania swoich pasji i zainteresowań. W trakcie roku akademickiego mali studenci otrzymują indeksy do których po każdych zajęciach zbierają wpisy (jest to forma zaliczenia. Zajęcia odbywają się w małych grupach warsztatowych, tak aby każdy uczestnik miał możliwość bezpośredniego kontaktu z nauką.

W roku akademickim 2016/2017 w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego odbyło się 17 spotkań poświęconych różnym dziedzinom wiedzy: od matematyki, budownictwa, przyrody, bioinżynierii, termowizji po wizytę w Bibliotece Politechniki Białostockiej, studiu Radia Akadera. Większość zajęć odbywała się na terenie uczelni, natomiast we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, Narodowym Bankiem Polskim czy Muzeum Podlaskim program został wzbogacony o tematykę dotyczącą bezpieczeństwa czy ekologii. Łącznie było to 125 godzin zajęć, w których organizację zaangażowanych było ponad 150 osób. Z udziałem WORD w Białymstoku, odbyły się dwa spotkania z czego jedno wyjazdowe w Hajnówce, a drugie na ternie siedziby ośrodka w Białymstoku. Link do strony źródłowej i fotorelacji: Link do informacji prasowych:

Politechnika Białostocka

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.